Pozor na podvodné firmy, ktoré chcú od vás získať peniaze.

Znehodnotené multifunkčné ihrisko.

Prekvapilo nás riešenie výmeny výplní mantinelov polyplankových dosiek za výplne doskami, určenými na opláštenia a strechy priemyselných hál. Taktiež bola prekvapivá prevedená výmena madiel z hliníka za madla z pozinkovanej ocele, zámena nerezových uchytávacích prvkov za oceľové pozinkované prvky.
Nahrádzanie polyplanku, konkrétne sendvičovým panelom (určeným na strechy, opláštenia priemyselných budov), je nešťastné riešenie, preto tento spôsob nahrádzania nedoporučujeme.
Firmy ktoré takto vykonávajú opravu ihriska, sa neštítia nahradiť ušľachtilé materiály, ako sú nerez a hliník, úchyty z nerezu, pozinkovanými oceľovými materiálmi. Tieto ich profily nemajú žiadnu profilovú výstuž.
Títo dodávatelia sa pokúšajú tvrdiť, že ich riešenie je lepšie, modernejšie, kvalitnejšie a lacnejšie. Je to skôr krok späť.

V čom sú nedostatky takéhoto riešenia –
Vymeniť pôvodne hliníkové profily za profilovo-nevystužené pozinkované profily je čisté barbarstvo.
Veľmi nebezpečné sú na hornom madle pravouhlé hrany (hoci jemne zaoblené). Pri takto použitom profile madla je predpoklad vážneho zranenia.
Na tejto fotografii je pozinkovaný ohýbaný profil bez profilovej výstuže, ktorý hneď po osadení už aj koroduje.

Výplň z polyuretánových dosiek ako mantinel na ihrisku nemá čo robiť (sú určené na strechy, opláštenia priemyselných budov), časom sa menia ich mechanické vlastnosti (nastane stláčanie polyuretánu). Nie sú určené na mechanické búšenie (údery loptou).
V zahraničí sme sa s týmto typom výplne mantinelu ešte nestretli. Polyuretán časom starne a krehne, drolí sa. V spojení s oceľovou platňou má mechanickú pamäť. Je predpoklad, že v budúcnosti bude mať vlastnosti zvukovej membrány.
Časom sa bočné a dolné zovretie uvoľní, pretože bude stlačená polyuretánová pena v bočnom a dolnom zovretí. Nastane buchotanie. Polyuretán bude mechanický stláčaný a na oceľovom povrchu panela budú viditeľné priehlbiny.

V čom sú prednosti pôvodného riešenia -
Uchytenie konštrukcie  je tvorené z kotiev z nehrdzavejúcej ocele a celohliníkovej konštrukcie s konzolami z nehrdzavejúcej ocele.
Profily
, ako madlá a uchytávacie profily sú z profilovo vystuženého hliníkového profilu. Na spojenie jednotlivých komponentov sú používané nerezové a plastové (odolné UV žiareniu) materiály.
Výstuž mantinelupolyplank je dlhodobo využívaný na multifunkčných ihriskách. Dôvodom je jeho zloženie (z toho vyplývajúca jeho pružnosť) z pilín (ako mechanické pružné pojivo), a plastu (ako farebného pružného pojiva odolávajúcemu UV žiareniu). V doske sú dutinky, odľahčujúce materiál, tlmiace hlučnosť a odvádzajúce vlhkosť. Pole mantinelu sa skladá zo siedmich takýchto polyplankových dosiek, ktoré majú tvar pero-drážky (P+D). Toto spojenie P+D takisto tlmí hlučnosť. Na bokoch sú zovreté čeľusťami, v ktorých vodorovne dilatujú. V dolnom profile a hornom madle  dosky dilatujú zvisle. Aj tieto spojenia tlmia hlučnosť výplne mantinelu.
Materiál – polyplank má dlhú životnosť (zloženie drevo a plast). Je to certifikovaný výrobok a ako súčasť mantinelu multifunkčných ihrísk, je využívaný desaťročia aj v zahraničí . V západných krajinách, Nemecku, Nórsku, Švédsku (u nás od roku 2004), je dlhodobo súčasťou multifunkčných ihrísk. Polyplank má farebná stálosť, farebnosť je štrukturálna.
Veľkou prednosťou P+D spojenia dosiek je, že pri poškodení jednej dosky, môže majiteľ túto ľahko vymeniť.

Na prvých dvoch fotografiách sú zverejnené výstuže polyplankom (pôvodné riešenie) a polyuretánovým sendvičom

     

Na druhých dvoch fotografiách je zverejnené uchytenie hliníkového (pôvodného) madla a pozinkovaného madla  

   

Na tretích dvoch fotografiách je zverejnené osadenie nami ponúkaného hliníkového stĺpa a pozinkovaného stĺpa, do pôvodného stĺpika

Pozor11         
Na posledných dvoch fotografiách je zverejnený spôsob uchytenia sieti, naše riešenie, iné riešenie. Na druhej fotografii je vidieť už spomínané pravouhlé madlo.

Pozor12     

Viac informácii o inriskách "Nórskeho typu" získate, ak kliknete na tento odkaz - Multifunkčné ihriská "Nórskeho typu"